Exxen Yayın Hayatına Başladı: İlk Bakış

1 Ocak 2021 ile yayın hayatına başlayan Acun Ilıcalı'nın yeni projesi Exxen hakkında düşüncelerimizi ve sitede bulunan hatalarını inceledik.

Merhaba blogkafasi okurları, mutlaka duyduğunuzu tahmin ettiğim ve blogkafasi.com da daha önceden yazısını paylaştığım Acun Ilıcalı‘nın yeni projesi olan dijital yayın platformu Exxen hakkında ilk deneyimlerimi sizlere aktaracağım.

Genel olarak hoşuma giden Netflix’e benzeyen bir arayüzü var. Ana sayfa üzerinde son izlenenler, son bölümler ve kategoriler bulunuyor.  Şuan için yanlış saymadıysam 4 dizi, 24 program, 4 yarışma ve 5 belgesel bulunuyor. Çıktığı ilk gün Exxen.Com da bulunan içerikler bu kadar. Bu sayıların kesinlikle artacağı belli.

Exxen Hataları

  • Exxen’e kayıt olurken Üzgünüz! Sunucu şu an yanıt vermiyor hatası ile karşılaştım. Tahminimce ilk günün verdiği yoğunluktan bu hatayı vermekte. Fakat siteyi incelediğimde sitenin %100 olarak tamamlanmadığını hataların olduğunu fark ettim. Örnek vermek gerekirse telefon ile onaylama yapmak istediğimizde telefona kod gelmiyor. Kodu tekrar göndermek için butona basmamız gerekirken buton aktif değil ve çalışmıyor.
  • Bir diğer gözüme çarpan şey ise, göze hoş gelmeyen sitenin en alt kısmı footer kısmındaki menüler kullanıcılara Footer_TermOfService şeklinde görünüyor. Ufak bir şey fakat göze güzel gelmiyor ve düzeltilmeli diye düşünüyorum.
  • Profil ekleme sayfasına tıklayıp yeni profil ismi girip oluştur dediğimizde scroll dönmeye başlıyor fakat bir işlem yapmıyor. Aynı şekilde profil ismimi düzenlemek istediğimde ismi değiştirip kaydet dediğimde kayıt olmuş gibi görünüyor fakat siteyi yenilediğimizde adımız eski başlığa dönüyor.
  • Ne kadar doğru bir karar bilemem ve sorgulayamam fakat sitenin en alt kısmında bulunan Google Play Store ve App Store linkleri çalışmıyor. Çok yüksek ihtimal uygulamalar henüz hazır değil. Telefon için uygulaması olmadan yayın hayatına başlamak ne kadar iyi sorgulanabilir. Bir çok kullanıcı bu butonları deneyecek ve ana sayfaya yönlendirildiklerinde sisteme karşı negatif gözle bakmaya başlayacaklar ve eleştiriye tutacaklar.
  • Exxen.com‘un gizlilik politikası sayfasına baktığımda sayfanın çok fazla göz yoran ve okunabilirliği çok düşük bir sayfa ile karşılaştım. Sayfa iyileştirilmeli ve okunabilirlik seviyesi biraz daha arttırılmalı. Çerez politikası ve Kullanım şartlarına bakmak istediğimde Üzgünüz! Sunucu şu an yanıt vermiyor. hatasını alıyorum.
  • Sitede farklı sayfalarda tam olarak Türkçe karakteri desteklemediğini görüyoruz. Çocuk profiline geçtiğimde profil adımız Çocuk şeklinde bozuk görünmekte. Çocuk profilinin görünümü değiştirilebilir ve çocuklara hitap eden daha renkli bir sayfa yapılabilir. Çocuk profiline geçtiğimizde normal profilden bir farkının olmadığını görüyorum. Sanırım bu içerik sayısının henüz az olmasından kaynaklı olabilir.
  • TV’den açarak denediğim Exxen aynı anda bilgisayarımdan denediğimde  şu hatayı aldım. “Aynı anda tek cihazda aktif oturumunuz bulunabilir. Lütfen diğer aktif oturumlarınızı kapatınız yada uygulamanızı kapatıp tekrar açınız.” 20 TL’lik pakette bu hatayı almayı beklemiyordum. Tam olarak paket özelliklerine bakmamış olsam da iki paket mevcut ve bu paketlerdeki reklamsız yüksek rakamlı paketi satın aldım. Herhalde çoklu oturum destekliyordur diye düşünüyordum. Şuan için bu mümkün değil gibi görünüyor fakat ileride çoklu oturum özelliğinin gelmesi kesinlikle şart.
  • Siteden çıkış yapmak istediğimde https://web/account/SignOut şeklinde bir sayfaya yönleniyor ve bu sayfanın site ile alakası bulunmuyor. Boş sayfa hata vermekte. (Sorun siteyi yenileyip tekrar denediğimde görünmedi.)

Exxen İçerikleri

Sihirli Annem

İçeriklere bir göz attığımızda gözüme ilk çarpan şey Sihirli Annem oldu. Zamanında hepimizin izlediği sihirli annem’in oyuncu kadrosu farklı bir şekilde Exxen platformu için tekrar çekilmeye başlanmış. Oyunculara alışmamız biraz uzun sürecek olsa da güzel bir proje diyebilirim.

Kral Şakir

İşe gitmeden önce sabahları denk gelirse izlemeye bayıldığım Kral Şakir Exxen platformunda olması sevindirici.

Tosuncuk

Türkiye’nin en büyük dolandırıcısı olan kayıtlara geçen Mehmet Aydın “Tosuncuk” adı ile akıllarımızda kaldı. 140journos’ın hazırladığı Tosuncuk belgeselini Exxen üzerinden izleyebilirsiniz.

Öğrenci Evi

Bizim için çok güzel bir dizi diyebiliriz. Öğrencilerin gözünden yaşam, aile çatışmaları, aşk, kimlik arayışlarını izleyeceğimiz bir öğrenci evi dizisi. Başlar başlamaz benim hoşuma gittiğini söyleyebilirim. İlerleyen bölümler nasıl olur hep beraber izleyip göreceğiz.

 

Toparlayacak olursak Exxen proje fikri güzel. Ülkemizde de bu tarz projelerin çoğalması kalitede rekabet olacağından izleyici olarak güzel şeylerin bizi beklediğini söyleyebilirim. 10 TL ve 20 TL lik iki farklı paketi satın alarak izlemeye başlayabiliriz. Üstelik ilk 7 gün ödeme yapmadan deneme imkanı buluyorsunuz. Şuan genel olarak çok fazla eleştiri yağmuruna tutuluyor fakat ileride yayın hayatına devam eder ise güzel şeyler olacağını düşünüyorum.

Bu yazımızda Exxen platformunu ve içeriğini inceleyerek çeşitli yorumlarda bulunduk.  Exxen hataları konusunda ufak çaplı bilgilendirme yaptık. Exxen alınır mı diye düşünenler için neden olmasın bu projeyi desteklemek isterseniz içerikler mutlaka gelişecektir. Alınabilir diye düşünüyorum.

Bir sonraki yazımızda Exxen’e nasıl üye olunur, Exxen nasıl satın alınır, Exxen  hataları ve çözümleri, Exxen üyelik paketleri, Exxen fiyatları konusunda bilgilendirme yapacağız. Sonraki yazılar için takipte kalabilirsiniz.

Exit mobile version