İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Oyun
 3. Türk Yapımı MMORPG : Rise Online
Trendlerdeki Yazı

Türk Yapımı MMORPG : Rise Online

Rise Online - Rise Online İncelemesi - Rise Online Oynanışı - Rise Online Karakterler - Rise Online Mage Oynanış - Rise Online Rogue Oynanış - Rise Online Priest Oynanış - Rise Online Warior Oynanış - Rise Online Forum - Rise Online Türkçe Destek - Rise Online Discord - Rise Online Haberleri - Rise Online Beta - Rise Online Alpha - Rise Online Beta Ne Zaman? - Rise Online Ne Zaman Çıkacak? - Rise Online Fragmanı - Rise Online Resmi Sitesi - Rise Online Oynanış - Rise Online İndir - Rise Online Youtube - Rise Online Hile - Rise Online GB - Rise Online GB Var Mı? - Rise Online STR Priest - Rise Online Koxp- Rise Online Kayıt Ol - Rise Online instagram - Rise Online download - Rise Online Sistem Gereksinimi -
1

Her geçen gün adını daha fazla duymaya başladığımız ve Alfa testlerine başlayan Türk yapımı MMORPG Rise Online hakkında düşüncelerimi ve oyuncu kitlesi tarafından sıkça sorulan bazı soruları yanıtlayacağım. Bununla beraber olarak oyun hakkında elimden geldiği şekilde bilgi vermeye ve rehber niteliğinde hazırladığım bu paylaşımda sizlere ışık tutmaya çalışacağım. İlk olarak soru cevap niteliğinde Rise Online nedir ne değildir buradan başlayalım.

Rise Online Nedir ve Nasıl Bir Oyundur?

Rise Online MMO tabanlı Türk geliştiriciler tarafından geliştirilmekte olan bir rol yapma oyunudur. Oyun kavramsa olarak iki farklı aksiyon altında oynanmaktadır, bunlardan biri PvP diğeri ise PvE olarak adlandırılmaktadır. Bu iki kavramı bilmeyenler için açıklamam gerekirse;

PvP : Çok oyunculu bir oyunda iki oyuncunun yani karakterin karşılıklı olarak savaşması diyebiliriz.

PvE : Oyuncunun tek başına yada grup üyeleri ile birlikte oyun doğasına karşı savaşması şeklinde açıklanabilir.

Bu iki aksiyon tipini kullanacak olan Rise Online yapımcıları oyunda PvP kavramının daha aktif bir biçimde etkili olacağını belirtiyorlar.

Oyunun Fragmanı

Oyun Ücretli Mi Olacak?

Bazı mecralarda oyunun ücretli olacağı hakkında bilgiler dolanmaktadır fakat oyun tamamen ücretsiz olacak fakat bununla beraber oyun içi market kısmından bazı eşyalar satın alınabilecek. Aslında kısaca oyun ücretsiz yani FreeToPlay olacak.

Oyun Pay 2 Win(p2w) Mi Olacak?

Bildiğiniz üzere bu sorunun cevabı tüm oyuncular için oldukça değerli bir cevap olacaktır. Çünkü yapılan oyun ne kadar kaliteli olursa olsun, içerisinde pay 2 win(p2w) ibareleri barındırıyorsa maalesef oyuncular tarafından hüsran bir oyun deneyimi olmaktan öteye geçemiyor. Oyun yapımcılarının söylemlerine göre oyun p2w özellikleri taşımayacak evet oyun içerisi markette satışlar olacak fakat bunun karakterler üzerindeki etkisi minimuma indirilmeye çalışacak.

Pay 2 Win : Aslında bu kavramı oyun içi ek özellikler satın alarak diğer oyuncuların önüne geçmek şeklinde tanımlayabiliriz. Yani oyun içi yapılan bir satın alım ile karakterinizi güçlendiriyorsunuz ve bu da diğer oyuncuların üzerine çıkmanızı sağlıyor.

Optimizasyon ve Oynanabilirlik Durumu Nasıl Olacak?

Bildiğiniz üzere yapılan iş daha çok yeni bu yüzden optimizasyon sorunları tabii ki olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte oyunun uzun zamandır geliştirildiğini ve alpha testlerine geçeceğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu yüzden optimizasyon sorunlarını oldukça halledeceklerini düşünüyorum.

Sistem Gereksinimleri Belli Oldu Mu?

Maalesef oyun halen geliştirme aşamasında olduğundan kaynaklı olarak minimum yada maksimum sistem gereksinimleri belirlenmiş değil fakat oyun kapalı betaya yaklaştığında bunlarında aşağı yukarı belli olacağını düşünüyorum.

Unreal Engine İle Yapılan MMO Bir Oyunda LAG Sorunları Olur Mu?

Aslında bu soru oyun motorlarından anlayan insanlar için epey bir tartışma konusu olmaya doğru gidiyor fakat bu oyun motoru ile devasa çok oyunculu oyunların geliştirildiğini unutmamak gerekmektedir. Bu bağlamda konuya yaklaşacak ve sorunun cevabını verecek olur isek herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum kapalı beta’da belki bu tarz sorunlar olabilir fakat açık beta ya geçmeden bunu düzelteceklerdir.

Oyun İçi Karakter Sınıfları

Şuan oyunun resmi sitesinden aldığımız bilgilere göre oyun içerisinde 4 farklı ana karakter sınıfı yer alacak. Fakat bunların çoğaltılacağı konusunda yapımcılar tarafından bilgiler sağlanmaktadır tabii ki bunu zaman gösterecektir. Oyun içerisindeki sınıfları incelememiz gerekir ise;

Atik Bir Karakter : Rogue

Rise Online - Rise Online İncelemesi - Rise Online Oynanışı - Rise Online Karakterler - Rise Online Mage Oynanış - Rise Online Rogue Oynanış - Rise Online Priest Oynanış - Rise Online Warior Oynanış - Rise Online Forum - Rise Online Türkçe Destek - Rise Online Discord - Rise Online Haberleri - Rise Online Beta - Rise Online Alpha - Rise Online Beta Ne Zaman? - Rise Online Ne Zaman Çıkacak? - Rise Online Fragmanı - Rise Online Resmi Sitesi - Rise Online Oynanış - Rise Online İndir - Rise Online Youtube - Rise Online Hile - Rise Online GB - Rise Online GB Var Mı? - Rise Online STR Priest - Rise Online Koxp- Rise Online Kayıt Ol - Rise Online instagram - Rise Online download - Rise Online Sistem Gereksinimi -
Rise Online Rogue

Birinci karakter sınıfımız olan Rogue altında 2 farklı skill ağacı barındırmaktadır bunlardan birisi Assasin, diğeri ise Archer’dır. Bu iki karakteri aşağıdaki açıklamalar ile yakından tanıyalım.

Assasian – Suikastçiler tekli hedeflere inanılmaz derecede yüksek hasar vururlar. Rakiplerini beklenmedik bir şekilde yakalayarak saldırmalarını sağlayan kamuflaj yeteneği bulunur. Büyücülerin korkulu rüyalarıdır.

 

Archer – Büyücülerden sonra en iyi menzilli hasar vuran sınıflardan biridir. Büyücülere nazaran hareket kabiliyeti ve savunmaları daha yüksektir. Okçular, uzun menzilli saldırılarla hem tek hem de birden fazla düşmanla savaşmada uzmanlaşmıştır.

 

Rogue Karakterinin Oynanış Videosu

 

Hantal Ama Güçlü : Warior

Rise Online Warior
Rise Online Warior

İkinci karakter sınıfımız olan Warior, Rogue’de olduğu gibi 2 farklı skill ağacı ile karşımıza çıkıyor. Bu skill ağaçları kişilerin oynayış tarzına ve zevkine göre oyunu oynayabilmesi için oldukça önemlidir. Warior sınıfında ise bizleri Atacker Warior ve Defansive Warior karşılıyor.

Atacker Warior – Saldırı gücü yüksek savaşçılar tüm savaşların vazgeçilmezi ve en ön saflarda yer alan birimleridir. Tek el ve iki el ile kullanılabilen birçok silahta uzmanlaşmıştır. Krallıklar arası savaşlarda kırılma anına hep bu savaşçılar neden olmuştur.

Defansive Warior – Savunmacı savaşçılar krallıklarda bulabileceğiniz en yüksek savunmaya ve hayatta kalma becerisine sahip sınıftır. Tüm dikkati üzerine çekerek büyücü ve okçu gibi diğer yüksek hasar verecek birimlere zaman ve fırsat yaratırlar.

Warior Karakterinin Oynanış Videosu

Şifacıların Efendisi : Priest

Rise Online Priest
Rise Online Priest

Üçüncü karakter sınıfımız olan Priest diğer sınıflardan biraz farklı olarak 3 skill ağacı bulundurmaktadır. Bunlar Buffer, Debuffer ve Healer’dır. Warior’daki gibi bu skill ağaçları karakterin oynanış işlevselliğini arttırmak için vardır ve skill ağaçlarında yapılan kombinasyonlar sınıf farklılıklarını arttırmak adına güzel bir deneyim sağlamaktadır.

Buffer – Kendine ve yanındaki diğer savaşçılara vereceği ek özellikler sayesinde sizleri savaş meydanında bir adım öne çıkaracaktır. Takım savaşlarının aranan savaşçılarından bir tanesidir.

 

DeBuffer – Karşı ırktaki savaşçılara uygulayacağı eşsiz eksiltme şifaları sayesinde sizleri savaş meydanında bir adım öne çıkaracaktır. Takım savaşlarının aranan savaşçılarından bir tanesidir.

 

Healer – Tekli ve grup iyileştirme yetenekleri ile diğer güçlendirme yetenekleri sayesinde yakınındaki birçok savaşçıyı koruması altına alır ve hayatta kalma şanslarını arttırır.

Priest Karakterinin Oynanış Videosu

 

Büyüleri İle Baş Döndüren : Mage

Rise Online Mage
Rise Online Mage

Dördüncü ve şimdilik son karakter sınıfımız ise Mageler olacaktır. Bu karakterler diğer sınıfların aksine büyü gücü ve alan hasarları uygulayarak rakiplerini alt etmeye çalışmaktadır. Diğer sınıflar gibi bu sınıfında skill ağaçları bulunmaktadır. Bunlar Fire, Ice, Lightning ve Arcane’dir.

Fire – Bu skill sınıfını seçecek olan büyücü ateşten alacağı gücü ön plana çıkaracaktır. Bununla beraber kullanacağı alan hasarlı büyüleri ile büyücü takımlarında ön plana çıkacaktır. Savaş sahnesinin aranan elamanları arasında yer alır.

 

Ice – Bu skill sınıfını seçecek olan büyücü buzdan alacağı gücü ön plana çıkaracaktır. Bununla beraber kullanacağı alan hasarlı büyüleri ile büyücü takımlarında ön plana çıkacaktır. Savaş sahnesinin aranan elamanları arasında yer alır.

 

Lightning – Bu skill sınıfını seçecek olan büyücü yıldırımdan alacağı gücü ön plana çıkaracaktır. Bununla beraber kullanacağı alan hasarlı büyüleri ile büyücü takımlarında ön plana çıkacaktır. Savaş sahnesinin aranan elamanları arasında yer alır.

 

Arcane – EKLENECEK

Mage Karakterinin Oynanış Videosu

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. serkan_avatar

  Oyun gerçekten güzel görünüyor biraz Knight benzemiş olsa da sadece Türklerin bu kadar emek harcayıp çıkardığı oyunu oynamak güzel olacak.

 2. serkan_avatar

  Knight online baya benziyor ama baya heyecanlıyım çıktığı gibi indirip oynayacağım bakalım.

 3. serkan_avatar
  9 ay önce

  Oyunu merakla bekliyorum. Güncellemeleri siteniz üzerinden takip ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir